Ремонт-Р - Як визначити витік фреону, і що робити в такій ситуації?

Як визначити витік фреону, і що робити в такій ситуації?

Як визначити витік фреону, і що робити в такій ситуації?

Для створення відповідної температури всередині камери побутового приладу використовується фреон. Це хімічне з'єднання етану та метану, яке взаємодіючи з випарником, утворює холод у камері. Розглянемо, як визначити витік фреону, і що робити в такій ситуації, і чи небезпечний цей газ для людини?

Що таке фреон і можливі причини його витоку

Фреон — це газоподібна речовина, яке використовується в системах охолодження (холодильних камерах, холодильниках, кондиціонерах). Це з'єднання етану і метану не має ні кольору, ні запаху. Дуже інертний газ, він не горить при контакті з повітрям, тому так складно визначити його витік.
Балон з фреоном
Будь-яка поломка або несправність електроприладу призводить до незручностей для користувача. Коли відбувається витік фреону, це може призвести до його поломки. Є кілька причин, які можуть привести до витоку холодоагенту:
- Пошкодження внутрішніх елементів конструкції холодильника або порушення герметичності системи. Найчастіші дефекти виявляються на стиках труб — через що в систему потрапляє повітря і відбувається розгерметизація.
Трубка для випаровування конденсату
- Часті поломки холодильника: корозії або тріщини на випарнику або інших деталях конструкції. Якщо ж ви помітили якісь мікро тріщини або пошкодження — це точно може послужити причиною несправності.

Як визначити витік фреону

Визначити витік холодоагенту можна за допомогою спеціальних приладів — таких як течошукач. Але ви і самі можете, виявить неполадку такого характеру, якщо просто уважніше огляньте свій побутовий прилад.
Течошукач
Зазвичай витікання холодоагенту має такі характерні ознаки:
  • Слабке охолодження. При первинних ознаках проблеми, користувачеві здасться, що холодильний пристрій став гірше морозити. Але через нестачу газу, як в основній, так і в холодильній камері почне підвищуватися температура. Як наслідок, пристрій стане гірше морозити.
  • Постійна робота мотора. При витіканні холодоагенту підвищується навантаження на мотор приладу, знижується тиск у всій системі, а двигун намагається заповнити втрату фреону.
  • Не працює компресор. Така ознака виявиться тільки тоді, коли фреон повністю витече з системи. Компресор перестане працювати, так, як йому не буде з чим працювати.
  • Утворення паморозі на випарнику. Якщо ви помітили товстий шар намерзлої рідини на компресорі — це явна ознака витоку. На дверцятах з'являється корозія через високий рівень вологи.
  • Візуальні ознаки. Про витік холодоагенту можуть сигналізувати візуальні ознаки. У будь-якому сучасному холодильнику є табло управління або індикатори, які можуть так само вказати на несправності. Про проблеми у функціонуванні пристрою може вказувати червона індикація або помилка на дисплеї. Сильне утворення паморозі на стінках приладу, також вказує на витік холодоагенту. Для точного визначення проблеми такого характеру, можна провести невеликий тест: візьміть мильний розчин і змастіть ним систему трубок. Утворення мильних бульбашок вказує на витік газу із системи. Такий експеримент буде ефективним тільки в тому випадку, якщо людині відомо, в якому місці сталася розгерметизація.
Неприємний запах в камері також вказує на таку поломку — через зміни температурного режиму і високого рівня вологи, всередині утворюється патогенна мікрофлора, яка і призводить до появи різкого запаху.

Чи небезпечний витік фреону

Так як фреон — це газ, то ризики все-таки існують. Саме хімічна сполука не є небезпечною для здоров'я — вона не вибухає і не виділяє небезпечних речовин в звичайних побутових умовах. Завдати шкоди фреон може тільки при нагріванні в 240 градусів за Цельсієм - в такому випадку, виділяються токсичні сполуки хлору, які дуже отруйні для організму. Вибуху теж не варто боятися, так, як для такої хімічної реакції знадобиться мінімум 400 грам газу, в той час, як максимально його кількість в побутовому холодильнику становить 200 грам. Але в стандартних умовах такий результат навряд чи можливий, так що його витік не становить небезпеки для людини.
Холодильник з продуктами
У багатьох сучасних пристроях використовуються екологічно чисті холодоагенти з маркуванням R600 або R134a.
Ігнорувати витік фреону не варто, адже це може призвести до поломки інших компонентів пристрою.

Що робити якщо стався витік холодоагенту

Якщо ви переконалися в тому, що все-таки у вас стався витік холодоагенту, то варто викликати майстра або зробити самостійний ремонт.
Ми вже з'ясували, що сам фреон безпечний для людини — тому досить просто діагностувати і усунути несправність до того, як це може привести до повної поломки холодильника.
Ремонт холодильника
Якщо ж вам не вдалося визначити точне місце витоку або поломка занадто серйозна - зверніться до майстра. Адже ремонт пристрою обійдеться набагато дешевше, ніж покупка нового апарату.

Усунення проблеми несправності холодильника

Для того, щоб холодильник почав знову функціонувати в нормальному режимі, необхідно відновити герметичність системи і дозаправити прилад фреоном. Залежно від характеру поломки буде залежати які дії будуть потрібні під час ремонту. Розглянемо кілька варіантів.
Якщо ви виявили проблему з алюмінієвим випарником (корозія, тріщини різної глибини), то усунути їх можна за допомогою пайки припою флюсу. Від якості виконаних робіт буде залежати подальша працездатність приладу.
При засміченні фільтр-осушувача або капілярного трубопроводу, необхідно очистити їх від бруду — функціонування пристрою прийде в норму. Фільтр-осушувач доведеться замінити на новий, бо волога з нього може потрапити в охолоджуючий контур.
Виявлення витоку фреону
Відновлення початкового обсягу газу всередині охолоджувальної системи є нескладною процедурою. Дозаправку холодильника фреоном найкраще довірити фахівцеві, щоб уникнути форс-мажорних ситуацій. Крім цього, у вас навряд чи знайдуться всі необхідні інструменти для проведення цієї процедури. Для цього необхідно виконати такі кроки:
  1. Виявити місце витоку;
  2. Усунути проблему;
  3. Замінити фільтр-осушувач;
  4. Перевірити герметичність;
  5. Завакумувати систему;
  6. Заправити холодильник новою порцією холодоагенту;
  7. Провести перевірку.
Перед дозаправкою визначте марку фреону, який використовується в вашому холодильнику — вона вказана на самому компресорі. Балон з газом підключається до клапану Шредера і холодоагент надходить в охолоджуючий контур.
Після заправки холодильник можна відразу ж включати і користуватися.

Способи перевірки витоку фреону

У пошуку витоку може використовуватися ультрафіолетова добавка, що підсвічує проблемні ділянки. Необхідне розбирання системи, її елементів для аналізу витоків традиційним способом або з використанням спеціалізованої техніки. Розглянемо особливості існуючих способів.
Краще виявити витік, за допомогою огляду вентиля або труб, чи є масляні плями. Якщо візуальна оцінка не дає результатів, використовують ці способи:
  1. Перевірка під високим тиском;
  2. Занурення у воду;
  3. Обмив мильним розчином;
  4. Додавання до робочого складу - ультрафіолетового барвника;
  5. Огляд за допомогою спеціального шукача течії.
Кожен спосіб має свої особливості, використовувати необхідно доцільно.
Ви можете самостійно провести діагностику витоку фреону, але за ремонтом і дозаправкою — краще звертатися в спеціалізовані сервісні центри.