Ремонт-Р - Як перевірити двигун пральної машини?

Як перевірити двигун пральної машини?

Як перевірити двигун пральної машини?

Пральні машини у нашому побуті – це вже давно не новина, а скоріше потреба. Без такого приладу ми вже не уявляємо наш побут.
Але, на превеликий жаль, бувають такі моменти, що пралка виходить з ладу та перестає повноцінно та правильно працювати. Причин чому так трапляється дуже багато, і іноді це відбувається по вині користувача. Насамперед це неправильна експлуатація: перевантаження пральної машини, використання неякісних або не призначених для автоматичного прання миючих засобів, неправильне завантаження білизни, неправильний вибір програми, неправильне підключення тощо. Але, не завжди пралка виходить з ладу через дії користувача. Поломка може статися через жорстку воду або виробничий брак у пральній машині та багато інших причин.
У пральній машині є багато деталей, що забезпечують її працездатність, і може зламатися будь-яка. Тому поломки пральної машини ділять на два типи, складні та прості. Якщо машинці потрібний простий ремонт, і ви розумієте, як пралка влаштована і в чому її принцип роботи, то можете самі вдома спробувати відремонтувати пралку. Якщо ж для ремонту машини потрібно її часткове або повне розбирання, то для цього потрібно запросити фахівця, що має знання, досвід та професійний інструмент.

Фото пральної машинки без кришки
У пральній машині є так зване "серце" - це, звичайно ж, мотор. Саме двигун є найважливішою деталлю пралки. Завдяки йому відбувається обертання барабана пральної машини. Якщо двигун пральної машини почав барахлити, це серйозна проблема, і вона позначиться на роботі приладу в цілому.

Які види двигунів у пральних машинах можуть бути?

 

Двигуни пральних машин автомат
Двигатель стиральной машины
 
Двигуни для пральних машин автомат діляться на три типи, тому у вашій машинці може стояти один з таких двигунів:
  1. Асинхронний двигун. Такого типу деталь використовувалася у старих моделях пральних машин. Цей тип двигуна має просту структуру, адже він складається зі статора та ротора. Собівартість такого двигуна низька та його велика перевага в тому, що він працює практично безшумно. Але є недоліки – великий розмір та невисоке ККД. Саме через ці недоліки він і не використовується в сучасних пральних машинах.
  2. Колекторний двигун. Це саме той двигун, що зараз використовується у більшій частині сучасних моделей пральних машин. Якщо порівнювати цей вид із попереднім видом двигунів, то можна з упевненістю сказати, що його переваги: ​​невеликі компактні розміри, хороша швидкість роботи, що не залежить від частоти. У конструкцію такого двигуна входять такі елементи: статор, ротор, тахогенератор, електрощітки. Такий двигун не є надто складною конструкцією, і якщо ви маєте розуміння в техніці, то з ремонтом можете впоратися самі, але тільки за умови, що ви знаєтеся на техніці.
  3. Безколекторний двигун або двигун із прямим приводом.
  1. Машинка з двигуном прямого приводу
    Машинка з прямим приводом 2
Такий двигун використовує виробник LG у своєму новому модельному ряді пральних машин. Його ще називають трифазним безколекторним двигуном постійного струму. У цьому випадку барабан з'єднується з двигуном без допомоги ременя, тобто безпосередньо. Сам двигун такого типу складається зі статора з обмотками та ротора з постійними магнітами. Такий двигун має подібності за схемою керування з асинхронним двигуном, але він набагато менший і має дуже високий ККД, саме з цієї причини пральні машини з таким двигуном коштують недешево.

Правильна діагностика несправності двигуна у домашніх умовах.

Перевірка двигуна проводиться майстрами, але не завжди. Якщо, наприклад, у вас пральна машина з колекторним двигуном. Його найпростіше перевірити, не використовуючи жодного професійного обладнання, що коштує не дешево, і він просто знімається в домашніх умовах.
А от якщо розглядати двигун із прямим приводом, то там вже картина зовсім інша. Щоб діагностувати несправності двигуна, потрібна наявність спеціальної системи управління. Крім цього, зняти двигун не так вже й просто, адже він і барабан – це єдине ціле.

Зняття прямого приводу пральної машини
Зняття прямого приводу пральної машинки
Статор двигуна нерухомий і безпосередньо кріпитися до задньої частини бака техніки за допомогою болтів. Ротор – рухома частина і кріпиться до валу барабана. З цих причин такі пральні машини ремонтуються та діагностуються на сервісному центрі кваліфікованим фахівцем.
Перевірка двигуна із прямим приводом.
Як правило, якщо такий мотор дав збій, це  може  відобразитися у вигляді помилки на дисплеї машинки. Коди помилок можуть бути різні та позначати різні поломки. Щоб розібратися в цих несправностях, потрібен доступ до технічної документації виробника. Такий доступ є тільки у авторизованих сервісних центрах. Тому такий ремонт краще доручити їм.
Перевіряємо колекторний двигун.
Цей тип двигунів використовується здебільшого в сучасних пральних машин. Його працездатність можна перевірити у себе вдома, але за умови, що ви знаєтеся на техніці або хоча б маєте уявлення про те, як влаштована пральна машина і як вона працює.
Перед перевіркою працездатності двигун необхідно дістати з корпусу пральної машини. Для цього відкручуємо задню або передню стінку корпусу машинки, все буде залежати від того, що за модель у вас. Двигун розташовується під баком машинки у задній частині приладу. Він кріпиться до рами пральної машини на спеціальні шпильки або болти. Перед зняттям мотора із машинки, якщо він ще якось працює, можна перевірити наявність іскріння в контактно-щітковому пристрої. Якщо воно завищене, це швидше за все може бути пов'язане зі зношуванням щіток. Незабуваємо, що подальші роботи зі зняття мотора, робимо на знеструмленому апараті.

Відкручуємо кріплення двигуна
Коли ви дістали двигун, для його найпростішої перевірки можна з'єднати послідовно обмотки статора і ротора. А на кінці подайте мережеву напругу 220В. Рекомендується подавати його через додатковий баласт. Це може бути нагрівальний елемент машинки, єдина умова, що потужність обладнання з активним опором була нижче 500Вт. Якщо при підключенні до електрики двигун обертається і при цьому суттєво нагрівається використаний для баласту ТЕН, то це свідчить про підвищений струм і можливе коротке замикання в обмотках. Добре було б перевірити двигун на різних оборотах, але для цього живити його потрібно через автотрансформатор потужністю не менше 500Вт.

Чому найчастіше виходить з ладу двигун пральної машини?

Є декілька причин, через які двигун найчастіше дає збій у роботі:
- несправність електричних щіток;
- обрив обмотки або коротке замикання в роторі або статорі;
- причиною стали колекторні ламелі;
- зношування  підшипників.
А тепер давайте по порядку.
Як правильно замінити щітки?
 Щітки двигуна пральної машини
Щітки являють собою графітові прямокутні стержні з проводами, що труться об колектор двигуна. Змінювати їх потрібно у разі їхнього зношування, а це може проявитися в наступному:
- втрачено силу обертання барабана або він зупинився повністю;
- завищено іскріння у щітковому механізмі;
- під час прання ви чуєте сторонній шум.
Часто щітки можуть виходити з ладу через те, що користувачі перевантажують бак. Ще змінюються частіше щітки в тих пральних машинах, де вибирається віджимання на максимальних обертах двигуна. А ще коли відбувається замикання витків обмотки електродвигуна.
Ще визначити, що потрібна заміна щіток можна візуально. На це вказуватиме чорний наліт на їхній поверхні, що свідчить про підгорання контактної групи.
Такий ремонт двигуна не складний, як процес. Все, що вам знадобиться для цього – купити необхідні електрощітки та виконати їх заміну. Єдина умова, що щітки повинні підходити до моделі пральної машини. Рекомендується, звичайно, купувати оригінальні деталі, але не завжди саме їх можна купити, адже вони можуть йти тільки на замовлення чи користувач не згоден платити за них. Тому можна купити аналог, але головне, щоб вони підходили під мотор.
Потрібно звернути увагу на ламелі.
Ламелі – це частина колектора, по якій ковзають щітки. Їхнє призначення подача струму через обмотку ротора на сам мотор. Якщо говорити про пластини, то вони дуже рідко потребують заміни, як правило, поломка відбувається через обрив проводу в обмотці, саме там де кріпляться ламелі або може ще бути причина - їх відшарування.
Все, що можна зробити в домашніх умовах, якщо видно, що ламелі підгоріли або мають не значний виробіток, зачистити їх, використовуючи звичайний дрібний наждачний папір.
Відбувся обрив або замикання обмотки ротора чи статора.
З цієї причини найчастіше виникають проблеми з потужністю двигуна, а точніше, то він починає втрачати свою потужність або зовсім перестає працювати. До цього може призвести таке:
- перегрівається корпус двигуна через коротке замикання, що сталося в обмотці. Температура в нормі повинна становити не більше 80 градусів за Цельсієм, якщо вона підніметься хоча б на 10 градусів вище, то спрацює термоелемент, що відключить двигун, попереджаючи цим його перегорання;
- порушено ізоляцію обмотки. Таку поломку рекомендовано робити лише у сервісному центрі. У такому разі у 90 відсотків доведеться міняти двигун повністю. У домашніх умовах вирішувати проблеми з обмотками не варто.
Визначити обрив в обмотці вам допоможе спеціальний прилад – мультиметр. Його слід виставити в режимі вимірювання опору між ламелями. Якщо все робоче, то показник має бути 0.1-0.4 Ом. Якщо у вас показники при вимірюванні інші, варто розбиратися що і до чого.
Проблеми з підшипниками в двигунах виникають досить рідко, але якщо це все ж таки трапилося, то їх заміна процес трудомісткий. Так само як і мотори з проблемними обмотками, краще їх доручити фахівцю..
Зверніть увагу! Несправність або  будь-яке замикання в двигуні можуть стати причиною неякісної роботи інших деталей пральної машини. Іноді це може призвести до виходу з ладу навіть модуля управління (елемент, що відноситься до дорогих деталей пральної машини).
Як ви вже зрозуміли з нашої статті, що можливими причинами несправності двигунів у пральних машинах можуть стати їх неправильна експлуатація та перепади напруги в електричній мережі, куди підключена машинка. Якщо ви хочете, щоб пральна машина служила вам довго та справно, використовуйте її дбайливо, вчасно проводьте технічне обслуговування, правильно доглядайте за нею. А щоб не страждала пральна машина від частих перепадів напруги в електричній мережі, можна скористатися спеціальними пристроями. Але це тема вже іншої статті.
 

Автор: Майстер Плюс

Фото: